මෙවර Filmfare හෙල්ලූ මොකක්ද මේ Gully Boy..?

බොලිවුඩ් සිනමාවේ නව ප්‍රවනතාවයන් නිතරම නව මුහුණුවරින් යුක්තව ඉදිරිපත් කිරීම මෑත කාලීනව බහුලවම දකින්නට හැකි ලක්ෂණයක් වනවා. සාම්ප්‍රදායික ආදර අන්දරයන් වෙනුවට ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන්ට යටත් කෙරෙන ආකාරයේ විශේෂිත තේමාවන් ඔස්සේ නව නිර්මාණකරුවන් විසින් බොලිවුඩය තුළ නවමු අනන්‍යතාවයක් ගොඩනංවනු ලබනවා. ඒ අනුව කුසලතා පූර්ණ නිර්මාණශීලී අධ්‍යක්ෂිකා Zoya Akhtar විසින් බොලිවුඩ් සිනමාවට ප්‍රථම වරට Street Rap සංස්කෘතිය ප්‍රවේශ කරවනු ලබන්නේ Gully Boy චිත්‍රපටය සමඟිනුයි.

Gully Boy යනු හින්දි සිනමාවෙන් පෙර හමු නොවූ විරූ උණුසුම් මාතෘකාවක්. මුලින්ම මෙය අතිශය නැවුම් තේමාවක් විදිහට තාරුණ්‍යයේ අවධානය තදින්ම පැහැර ගන්නා එකක්. වීදි Rap සංස්කෘතිය බටහිර වගේම ආසියාවෙත් තදින්ම මුල් බැසගත් එකක් නිසාම මේ නවමු ඉන්දීය සිනමා අත්දැකීම සුවිශේෂී එකක් වන්නේ බොලිවුඩයේ ආකර්ශනීයම චිත්‍රපට අධ්‍යක්ෂිකාවක් වන Zoya Akhtar විසින් මෙහි අධ්‍යක්ෂක කටයුත්තෙහි නිරත වන නිසායි. පූර්ව ප්‍රචාරක පටයෙන් ලැබුන ඉඟි වලින් සනාථ කෙරුනේම ලොව සුපිරිතම රැප් තරුව වන Eminem විසින් රංගනයෙන් දායක වූ ‘8 Mile’ හි ප්‍රතිනිර්මාණයක් ලෙසින් නමුත් Gully Boy කියන නමත් එක්ක අනාවරණය වුණා සැබෑම Street Rap ශිල්පීන් යුගලයකගේ නාමයනුත්. මුඩුක්කුවක හැදුණු වැඩුණු, ජීවිතේ හැම අත්දැකීමක්ම පීඩිත පංතියේ සාමාජිකයින් ලෙසින්ම විඳපු, Underground rappers ලා විදිහටම විතරක් සීමිත ජනප්‍රියතාවයක් ඉසිලූ ඔවුන් දෙදෙනාම අද Divine සහ Naezy ලෙසින් ඉන්දීය රැප් සංගීත ක්ෂේත්‍රය තුළ ඉහළම ජනප්‍රියතාවයකට හිමිකම් කියනවා. Zoya Akhtar විසින් මේ නිර්මාණය කරන්නේ Divine ගේ Naezy චරිතාපදානයක් නම් නෙමේ. නමුත් Gully Boy ගේ චරිත විස්තරයට පාදක වෙන්නේ මුඩුක්කු පරිසරයකින් උපන් නිර්මාණශීලී පරපුරක සෑබම කතන්දරයකුයි.

Murad කියන්නේ සටන්කරුවෙක්. ඔහුට සටන් කරන්නට තිබුනා දහසකුත් එකක් අභියෝගයන්. ගිනි පෙට්ටි ප්‍රමාණයේ මුඩුක්කු පැල්පතක දිවි ගෙවන්නට සිදු වීම ඇත්තටම ඔවුන් කිසිම අයෙක්ට මහා ගැටලුවක් නම් නෙමෙයි. එම ජීවන රටාව තමන්ගෙ උරුමය විදිහට භාරගෙන ඔවුන් සියල්ලන්ම ඉන් ගොඩනගාගත් තමන්ගේම සංස්කෘතියකට හැඩ ගැහෙනවා. ඒ අතරින් Murad ට ඕන වෙන්නෙත් ජීවිතේ දිනන්නට විතරයි. උපාධිය සම්පූර්ණ කරන ගමන්, තම ආදරවන්තිය Zafeena ගේ තුරුලේ සැනසෙන අතරෙදී, විනෝදාස්වාදයට නිතරම අහන මුමුණන රැප් සංගීතය විසින් ඔහුට නව සිහිනයකට පාර කියනවා.

ගත කරන කටුක ජීවිතය ඇතුලෙදි පවුල් පසුබිම තුළත් සහ බාහිර සමාජය එක්ක ගැටෙන මුඩුක්කු කාරණා එක්කත් ඔහුට අත්විඳින්නට සිදුවන කඨෝර අත්දැකීම් නිසාවෙන්ම උපදින උද්වේගකාරී රැප් වදන් ප්‍රථම වරට ඔහු අතින් ලියැවෙන්නට ගන්නවා. නමුත් ජනප්‍රිය තළයේ රැප් තාරකාවක් කියන්නේ මුඩුක්කු තරුණයෙක්ට ඈත අහසේ දිලෙන තරුවක් හා සමානම අත පෙවිය නොහැකි මානයේ රැඳෙන සදාකාලික හීනයක්ම පමණයි. අනපේක්ෂිතව ලැබෙන අවස්ථාවක් නිසාවෙන් වෙහෙසකර කැපකිරීම් හේතුවෙන්ම ඔහු විසින් මුඩුක්කුවෙන් එළියට තමන්ගෙ නම රැඟෙන යනවා “Gully Boy” විදිහට.

Ranveer Singh නම් සුපිරි බොලිවුඩ් තරුවට ලැබුනු අසමසම අවස්ථාවක් විදිහට ඔහු මින් උපරිම ඵල නෙලාගන්නා අයුරු චිත්‍රපටය පුරාවටම දකින්නට හැකියි. කාලයක් තිස්සේම විවිධාකාර චරිත නිරූපණයන් ඉදිරිපත් කළත් මෑත වකවානුවේදී සිදුකල ඔහුගේ ආකර්ශනීයම රංගන වින්‍යාසය මෙතුළින් දකින්නට ලැබෙනවා. Gully Boy වෙනුවෙන් වූ හොඳම තෝරාගනීම අනිවාර්යයෙන්ම Ranveer Singh ම පමණක්මයි ලෙසින් හැඳින්විය හැකි මට්ටමේ විශිෂ්ටතම සහායක් චරිතය තුළට ඔහු විසින් ලබා දෙනවා. Alia Bhatt ගැනත් එම තක්සේරුව එලෙසින්ම පුද කරන්නට හැකියි. හුරුබුහුටි නමුත් කට සැර සහ රණ්ඩු කෙක්කක් විදිහට ඇය විසින් නිරූපණය කරන්නේ Murad තරමටම ආකර්ශනීය භූමිකාවක්. කරටකර සහායක් සහ ආදරණීය ආදර අන්දරයක විසේකාර පෙම්වතියක් විදිහට Alia Bhatt විසින් තවත් කැපීපෙනෙන රංගන කුසලතාවයක් විදහා දක්වනු ලබනවා. ඒ වගේම ප්‍රථම වරටයි ඔවුන් දෙදෙනාම එකම චිත්‍රපටයකදී දකින්නට ලැබෙන්නේත්. ඉතා සුන්දර ගැළපීමක් විදිහට ඔවුන් දෙදෙනාගේ සුසංයෝගය නිසාම චිත්‍රපටයේ අගය තව තවත් ඔප් නැංවී තිබෙනවා.

ආධුනික රැප් ශිල්පී Murad හට Gully Boy අභිෂේකය ලබන්නට අවස්ථාව සලසා දෙන දැවැන්ත සහය ලැබෙන්නේ පරිණත රැප් ශිල්පියා MC Sher හෙවත් Shrikant විසින්. පාසැල් ප්‍රසංගයකදී අහම්බයෙන් දකිනා MC Sher ගේ උද්වේගකාරී රැප් ගායනා ඉදිරිපත් කිරීමක් නිසාවෙන් Murad ට මෙතෙක් කලක් තමන් ඇසූ රැප් සංගීතය වෙනුවට රැප් සංගීත ශිල්පියෙක් වීමේ ආශාවක් හට ගන්නවා. MC Sher හමුවී ඔහුගේ සිත් දිනාගැනීමෙන් හටගන්නා සහෝදරත්වයෙන් බැඳුනු ශක්තිමත් මිතු දමක් ඔස්සේ සාමාන්‍ය මුඩුක්කු තරුණයා Murad හට “Gully Boy” නම් විරුදාවලිය ලබන්නට හැකි වනවා.

චිත්‍රපටය තුළ අතිශය ආකර්ශනයකට නිතැතින්ම ලක් වන චරිතයක් විදිහට MC Sher ගේ භූමිකාව නිරූපණය කරනු ලබන Siddhant Chaturvedi ගේ කුළුඳුල් සිනමා රංගනයයි මේ. නමුත් ඇගයීමකට ලක් කළ හැකි මට්ටමේ විශිෂ්ට සහායක් ඔහුගෙන් ලැබෙන අතර, Street Rapper ගුණාංගය අතින් Ranveer Singh ට වඩා Chathurvedi සෑහෙන ඉහළ මට්ටමකින් ඉදිරිපත් කරන තම රංගන කුසලතාවය 100% ක්ම වෘත්තීමය මට්ටමේ රැප් ශිල්පියෙකුගේම එකක්. Siddhant Chaturved හා කරටකර ගැටෙන තරමේම සහාය රංගනයක් Murad ගේ ප්‍රධානතම එදිරිවාදියා වන ඔහුගේ පියාගේ චරිතය වෙනුවෙන් රංගන් ශිල්පී Vijay Raaz ගෙන් දකින්නට හැකියි. කතන්දරයට අමතර අලංකාරයක් රැගෙන එන Kalki Koechlin විසින් හැමදාමත් වගේ අපූරු වෙනසක් එක කරවනු ලබනවා.

චිත්‍රපටයේ පසුතලය වෙන්නේ රැප් සංස්කෘතිය නිසාවෙන්ම ඒ වෙනුවෙන්ම සිදුකර තිබෙන නිර්මාණාත්මක වෙනසත් පැහැදිලිවම කැපී පෙනෙන එකක්. චිත්‍රපටය වෙනුවෙන්ම සැබෑම රැප් ශිල්පීන්ම යොදාගැනීමත් අතිශය ගුණාත්මක සාර්ථකත්වයක්. විශේෂයෙන්ම Rap Battle දර්ශන වලදී දක්නට ලැබෙන සොබහවිකත්වයත් පද මාලාවනුත් චිත්‍රපටය වෙනුවෙන් සම්පාදනය වූ ගීතයනුත් Hollywood මට්ට්මින්ම සම්පාදනය කොට තිබෙනවා. Murad ගේ චරිතයට පාදක කරගත් Divine සහ Naezy ඇතුළුව Sez on the beat, Rishi Rich, Dub Sharma, Jasleen Royal , Ace, Ishq Bector, MC Altaf, MC TodFod, 100 RBH, Maharya, Noxious D, Viveick Rajagopalan ආදී වශයෙන් වූ ඉන්දීය රැප් ශිල්පීන් රැසකගේ දායකත්වය Gully Boy වෙනුවෙන් ලැබී තිබෙන්නේ නූතන බොලිවුඩ් සිනමාවේ නවමු සළකුණක් සටහන් කරමිනුයි.

දුප්පත්කමින් මිරිකෙන තාරුණ්‍යයට මුඩුක්කු පරිසරයන්හිදී නිරන්තරයෙන්ම නොමඟ යන්නට ඇති අවස්ථාව වැඩි බවත්, ඒ අතරින් ජීවිතයේ නිවැරදි සිහිනය දකින සැබෑම සටන් කරුවන් විසින් තම වේදනාවන්ම තමන්ගේ හොඳම අවිය කරගන්නා බවත් කියාපාන ශක්තිමත් කතන්දරයක්.

විදිහට Gully Boy යනු වසරේ වඩාත්ම මතකයේ රැඳෙන හින්දි චිත්‍රපටයක් වනු නොඅනුමානයි.

-ලක්ෂ්මන් අරංවල-
“සිනමාවේදීන් – The Cinema People” මැයි මස කළාපය

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *